Akran zorbalığı can aldı: Sınıf arkadaşını öldürmekle suçlanan çocuklar mahkemeye çıkarıldı

T24 Dış Haberler

Çin’de bir baba, 13 yaşındaki oğlunu döverek öldüren ve onu tanınmayacak hale getiren üç çocuk için idam cezası talep etti. 

Tamamı 14 yaşın altında olan şüpheliler, Hebei’de sınıf arkadaşını öldürmeden önce uzun süre zorbalık yapmakla suçlandı. 

13 yaşındaki çocuğun ölümünden önceki son kaydedilen anlarda, güvenlik kameraları onu etrafı üç sınıf arkadaşıyla çevrili bir şekilde, bir scooter üzerinde otururken görüntüledi. Bir saat sonra telefonu kapandı ve yakınları tarafından hummalı bir arama başlatıldı. Ertesi gün polis, çocuğun cesedini terk edilmiş bir sebze serasında muşambanın altına gömülmüş vaziyette buldu.

17 Mart’ta yapılan açıklamada çocuğun 10 Mart’ta öldürüldüğü ve şüphelilerin ertesi gün gözaltına alındığı belirtildi. 

Çin, 2021’de cezai sorumluluk yaşını, “son derece zalimce yöntemlerle” ölüme sebebiyet vermek gibi “özel vakalar” için uluslararası norm olan 14’ten 12’ye düşürdü.

Öldürülen çocuğun babası Çin’in sosyal medya platformu Douyin’de “Oğlum canlı canlı dövüldü ve vücudunun şekli tanınamayacak kadar bozuldu. Umarım hükümet adil ve açık olur, onları en ağır şekilde cezalandırır ve katiller bunun bedelini hayatlarıyla öder” diye yazdı. 

Çin yasalarına göre cinayet suçları hapis ve ölüm cezasıyla cezalandırılıyor ancak cezai sorumluluk yaşının düşürülmesine rağmen 18 yaşın altındakilere ölüm cezası verilemiyor. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x