İstanbul Onur Yürüyüşü’nde yaşanan hak ihlalleri, MLSA ve Uluslararası Af Örgütü tarafından raporlandı

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Türkiye Ofisi, 30 Haziran’da gerçekleşen 22. İstanbul Onur Yürüyüşü sırasında meydana gelen insan hakları ihlallerini içeren bir rapor yayınladı. Rapor, yürüyüş sırasında Kadıköy Belediyesi zabıtaları ve sivil polisler tarafından takip edilen katılımcıların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekiyor.

Raporda, üçü çocuk olmak üzere toplam 11 kişinin gözaltına alındığı, bazılarının plastik kelepçeler sebebiyle bileklerinde kızarıklıklar oluştuğu belirtiliyor. Gözaltına alınanların avukatları ile görüştürülmemesi ve avukatların Emniyet Müdürlüğü’ne alınmaması gibi durumların da yaşandığı bildiriliyor.

TIKLAYIN – 22. İstanbul Onur Yürüyüşü’nde LGBTI+’lardan ters köşe

MLSA’nın aktardığına göre, yürüyüşe yönelik olarak ne İstanbul Valiliği ne de Kadıköy Kaymakamlığı tarafından herhangi bir yasak açıklaması yapılmadığı halde, gözaltına alınanlar hakkında hazırlanan dosyada, Kadıköy Kaymakamlığı’nın “sözde LGBTİ+ onur ayı olarak terör örgütleri tarafından provokasyon amaçlı saldırılar düzenlenebileceği ve kamu güvenliğinin tehlikeye düşebileceği” gerekçesiyle 30 Haziran tarihinde tüm gün sürecek yasaklar getirildiği kaydedildi.

MLSA ve Amnesty International’ın raporu, 30 Haziran’da Bağdat Caddesi’nde yapılan yürüyüşte gözaltına alınan 11 kişinin tamamının daha sonra serbest bırakıldığını da bildiriyor.

Raporun tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x